Park historyczny w Skotnikach.

plan1Szykuje się nowa inwestycja. Jest projekt adaptacji fotu 52 ½ S  i jego działki na potrzeby parkowe, muzealne i rekreacyjne. Projekt rewitalizacji obejmuje przebudowę istniejących wałów ziemnych i skarp, budowa alejek żwirowo – gruntowych oraz przebudowę infrastruktury technicznej na działkach przylegających do fortu obejmujących teren położony między ulicą Kozienicką i Starzyńskiego.

Powojenne losy obiektu nie są ciekawe. Nie był konserwowany od roku 1970. Był wykorzystywany jako magazyn, pieczarkarnię, po śmierci opiekunów Państwa Torbów rozpoczął się okres jego dewastacji.·

Sam fort ma być odbudowany i wyremontowany. Mają być uzupełnione furty i okiennice, odtworzone wyposażenie oraz zamontowanie w wieżach atrapy dział.

W części koszarowej ma powstać klub dla młodzieży, wielofunkcyjna sala, salka internetowa, do gier strategicznych itp.

W wartowni miałby w odtworzonym otoczeniu pełnić służbę ubrany w mundur z epoki żołnierz, gdzie można będzie uzyskać certyfikat służby fortecznej.

Adaptacji miał też podlegać drewniany budynek w którym miał się mieścić sklepik z pamiątkami i barek. Budynek jednak spłonął.

Wyremontowane i odtworzone mają być wały ziemne, kryta droga i dziedziniec mają zyskać utwardzoną nawierzchnię, ma powstać brama kratowa przy wartowni.

Rekonstrukcji ma również podlegać zieleń. Głównie poprzez wycięcie krzewów i dziko rosnących drzewek.

Projekt obiektu przewiduje również  miejsce na boisko o wymiarach 90x68m oraz drugie do koszykówki i siatkówki o wymiarach 28x15m, mini trybuny tor przeszkód oraz skate-rampa.

Na razie  to tylko projekt a ze względu na fakt, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków konieczne są różne pozwolenia które obecnie są na etapie uzgodnień  ze stosownymi urzędami.