Figurki
- Szczegóły
- Skotniki.info
Zabytkowa figura w Skotnikach
Przy ulicy Kozienickiej na osiedlu Skotniki znajduje się zabytkowa figura którą to w roku 1862 ustawili Maciej i Zofia Machnowie. Podczas okupacji maszerujący drogą niemieccy żołnierze przewrócili figurę która z czasem została przysypana ziemią i zapomniana. Dopiero po latach podczas pracy w ogrodzie odnalazł ją i zabezpieczył pan Władysław Stachowski.
Add a comment
Pomnik
- Szczegóły
- Skotniki.info
Nieopodal fortu Skotniki znajduje się cmentarz jeńców - żołnierzy Armii Czerwonej którzy w czasie hitlerowskiej okupacji zostali zabici lub zmarli z wycieńczenia w obozach jenieckich w Skotnikach. W sześciu zbiorowych mogiłach spoczywa 150 żołnierzy. Na stojącym na cmentarzu pomniku widnieje napis:
Bohaterom
Armii Czerwonej
poległym w obronie wolności
Narodu Polskiego
w latach 1942 – 1944
w hołdzie
społeczeństwo m. Krakowa
Zobacz więcej ZDJĘĆ
Add a commentForty
- Szczegóły
- Skotniki.info
Na terenie Skotnik znajdują się trzy forty wchodzące w skład Twierdzy Kraków czyli austro-węgierskich fortyfikacji wokół Krakowa. Dwa bliźniacze forty pancerne obrony bliskiej o nazwie 52 ½ znajdują się po obu stronach ul. Kozienickiej. Forty powstały w latach 1897 – 1898. Forty miały za zadanie obronę przed natarciem od zachodu ze wzgórz Podgórek Tynieckich oraz od od południowego zachodu wzdłuż drogi Kraków – Oświęcim. Oba forty łączy kryta droga prowadząca na dziedziniec bloku schronowo – bojowego. Funkcję obronną stanowiły wieże pancerne oraz stanowiska piechoty. Dziedziniec był dodatkowo zabezpieczony bramą i schronem – wartownią. Każdy z fortów wyposażony był w trzy ruchome wieże: dwie strzelnicze wyposażone w działa kalibru 800 mm. i jedną stanowiska do obserwacji i kierowania ogniem. Do dzisiaj w części południowej fortu zachowały się wieże z oryginalnymi oznaczeniami producenta oraz część ich wyposażenia w postaci blaszanych podestów co jest ogromną rzadkością. Obecnie w Forcie Skotniki mieści się Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. Docelowo ma powstać Muzeum oraz Archiwum Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń. ZOBACZ WIĘCEJ
Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ
Fort Skotniki 52 1/2 S - Zobacz FILM
Fort Skotniki 52 1/2 S
Add a commentHistoria Skotnik
- Szczegóły
- Skotniki.info
Zobacz historyczne artykuły prasowe o Skotnikach. Zobacz KRONIKI SZKOLNE
Skotniki, według tradycji służebna osada tatarska, dziś włączona w granice Krakowa (w ramach tzw. Dzielnicy VIII), z dawna należała do rzymskokatolickiej parafii św. Andrzeja w Tyńcu. Tędy biegł stary gościniec z Krakowa do Oświęcimia. Najstarsza część zabudowy leży na wzniesieniu wchodzącym w obręb tzw. Pagórów Skotnickich. Wzgórze otaczają od północy, zachodu i południa podmokłe łąki.
W smętnych resztkach sterczących nad meandrami drogi skotnickiej i zarośniętymi oczkami dawnych stawów trudno rozpoznać ładne niegdyś założenie, którego ślad przetrwał niemal wyłącznie na starych mapach. Brak opieki, celowa dewastacja i rabunkowa gospodarka doprowadziły do unicestwienia królewskiego ongiś folwarku i późniejszego, skromnego dworu.